Když přiletěl od Sally a Marvina Wallis Zande Dadisi - domácky Skoty, měla jsem jasnou představu o našem společném soužití.

Skoty není můj první basenji a tak dobře vím, co dokáže tvrdohlavý a rozmazlený basenji udělat za nepořádek a co dokáže zničit věcí. Jen proto, aby vám ukázal, jak on umí trestat vaši neposlušnost. Vím jak těžko se odolává jeho eleganci, roztomilosti a hravosti! Také vím, že z jeho strany je to nenásilná, ale vytrvalá hra o postavení vůdce ve "vaší smečce"! Od dětství se věnuji všemu, co se psy souvisí. Studuji odborné knihy a časopisy, které se věnují výchově, výcviku a chování psů. To je dle mého jediná a správná cesta k bezproblémovému soužití psa a člověka. Pochopit "princip" psa. Vědět proč se pes chová tak, jak se chová a co ho k takovému chování motivuje.

Největší problém při výchově a výcviku svého basenjiho jsem měla a mám sama se sebou! Ano, čtete dobře. Být důsledná při plnění povelů a dodržování toho, co pes smí a co nesmí. "Dávkovat" mazlení, když basenji je tak roztomilý. To je opravdu to nejtěžší. Pokaždé, když pravidlo "důslednosti" poruším nebo "předávkuji" mazlení, okamžitě se můj basenji pokusí z nastalé situace získat maximum. Já pak musím svoji chybu zdlouhavě napravovat. Vždy je snadnější špatným návykům předcházet, než je napravovat.

Já dodržuji určitá pravidla, která mi pomáhají udržovat v naší smečce správné vztahy: nadřízený - podřízený.

01. Můj basenji se mnou nespí v posteli. Na moji postel (ustlanou) může během dne, ale pokud jdu spát (je rozestlaná), do postele nesmí. Má hned vedle postele pelíšek (své místo), ve kterém spí. Velice dobře tuto situaci rozlišuje. Během mého spánku mě zásadně neobtěžuje a velmi zdvořile čeká, až se probudím. Ano, on skutečně čeká a dívá se, jestli už jsem otevřela oči! Můj basenji totiž ví, že to je moment, kdy může skočit do postele a kdy se pomazlíme. Stejně reaguje na zvonění budíku, když vstávám do práce.

02. Můj basenji jí až po mně. A to vždy! Krmení dostane vždy až dojím já. Pokud jím během dne a chci Skotymu dát ochutnat, dostane skutečně až to poslední sousto z talíře. Ti, co úzkostlivě dbají na hygienu, mi prominou. Nedovolím mu, aby mne při jídle obtěžoval vyskakováním, škrábáním, pokládáním hlavy. Vždy způsobně sedí vedle stolu a čeká až dojím. Samozřejmě, že pokud ho pošlu povelem na jeho místo, bez protestu odejde.

03. Do dveří chodím vždy první (to mi přísluší jako vůdci smečky) a můj basenji až po mně.

04. Ze stejného důvodu "vítám" návštěvy, které přijdou, jako první já. Je pravda, že někdy je to obtížné. Zvláště, když jde o návštěvu, kterou můj basenji dobře zná a má ji rád.

05. Hry a mazlení řídím já. Sama určuji kdy hra či mazlení začne a kdy skončí. Při hře mě Skoty nikdy nesmí sebejemněji kousat. Zvláštní pozor jsem na toto dávala v jeho štěněcím věku. Pokaždé, když začal kousat, řekla jsem "fuj" nebo varovné "nesmíš" a hru jsem ukončila.

06. Často dávám Skotymu povel "lehni". Doma povel vykonává ochotně, ale venku si lehá s nechutí. Zvláště, pokud jsou v blízkosti jiní psi. Povel "lehni" mu neustále připomíná, kdo z nás dvou je podřízený a kdo nadřízený. A ne vždy se mu to líbí.

07. Nikdy Skotymu nedovolím, aby mi vytrhl z ruky nebo ukradl z talíře mé jídlo. To si nesmí nikdy dovolit!

08. Denně manipuluji s jeho tělem. Kartáčování, mytí tlapek, čištění zubů, otevírání tlamy a počítání zubů. Nesmí zavrčet!

09. Občas ho odvolám od krmení. Pohladím ho při krmení, sáhnu mu to jeho misky. Když neprojevuje nelibost (nezavrčí), odměním ho pamlskem a slovně pochválím.

10. Na vodítku mě Skoty nesmí táhnout. To, že mě táhne znamená, že mě nerespektuje dostatečně. On to neustále zkouší. Jakmile začne táhnout, okamžitě cuknu vodítkem tak, aby mu to bylo nepříjemné. Pokud to opakovaně zkusí, dám mu povel " k noze". Při chůzi u nohy nesmí být vodítko napnuté a Skoty se tomu musí podřídit.

Přivolání - "ke mně"
 
Je to povel, který učím svého psa jako první. U basenjiho tento povel učíte celý psí život. Můj Skoty přivolání zvládá dobře, ale ne na 100%. Neustále se snažím vymyslet nějaký trik, aby jeho přivolání na 100% bylo. Zatím jsem na něj nepřišla! Běžně používané triky nefungují a já nechci použít elektrický obojek. Snad bych musela mít v kapse živého králíka…

"Sedni"
 
Povelem "sedni" zklidním psa v každé situaci. Například: při nasazování obojku, pokud hledám klíče od bytu a musím pustit vodítko z ruky, při rozdávání pamlsků více psům - předejdu tímto soupeření (všichni totiž musejí sedět, jinak nic nedostanou). Když učím povel "na místo", je učení snadnější, pokud už pes zná "sedni".

"Na místo"
 
Povel používán vždy, když mám pocit, že Skoty překáží. Hrozně rád se mi plete pod nohy, když vařím. Nerada bych ho opařila nebo přišlápla. Povel slouží také ke zklidnění psa.

"Lehni"
 
Povel slouží zejména ke zklidnění psa, ale hlavně k upevnění jeho podřízenosti k "vůdci smečky". Čím je pes sebevědomější, tím méně ochotně povel vykonává! Můj Skoty občas předstírá, že "neslyší". U štěkajících plemen a u psů, kteří rádi vyjí, pokud čekají někdy uvázáni, povel "lehni" přeruší tuto nežádoucí činnost.

"K noze"
 
Tento povel je nutný pro spokojené soužití psa s člověkem. Basenji, který vámi smýká ze strany na stranu a táhne, vám nutně musí lézt na nervy. Z vycházek se tak stává utrpení. Skoty chodí u nohy velmi dobře, umí i obraty na místě i za chůze. Je to fajn, zvláště, když vedu Skotyho na vodítku a navíc nesu těžkou tašku.

"Čekej"
 
Slouží k zastavení pohybu psa. Často povel používám, když přehlédnu jiného psa na procházce a vidím, že Skoty se psa všiml a určitě by se za ním rozběhl. Buď by si chtěl hrát nebo by mohlo dojít na měření sil. V každém případě by Skoty obtěžoval. To je případ, kdy často selže povel k přivolání. Zjistila jsem, že se mi daří povelem "čekej" Skotyho zastavit, doběhnout k němu, připnout ho na vodítko a samozřejmě pochválit. Také povel "čekej" používám, když přijdeme z vycházky a já si jdu odložit oblečení. Skoty zatím způsobně čeká na chodbě než se k němu vrátím, odstrojím ho a jdu mu umýt tlapky.

"Zůstaň"
 
Krátkodobé odložení psa se mi hodí vždy, když potřebuji uvolnit obě ruce. Například při kupování novin u stánku, vybírání pošty ze schránky, při nákupu jízdenky na vlak nebo pokud jdu do sklepa pro krmení a nechci, aby se Skoty volně pohybovat, protože tam jsou otrávené návnady.

Stopování - "hledej - stopa"
 
je výborné pro unavení temperamentního psa, a to basenji jsou. Stopování je náročné na soustředění. Klade vysoké nároky na psychiku psa. Proto pokud chci Skotyho unavit, stopujeme. Basenji je stavěn od přírody k hledání a štvaní zvěře. Orientuje se především očima a to se projevuje i při práci na stopě. Často zvedá hlavu a snaží se nasát pach ve větru. Přesto stopu dokáže vypracovat a najít "odměnu" na konci stopy. Skoty vypracovává moji vlastní stopu a na jejím konci na něj čeká miska s masem.

Myslím, že pro bezproblémový život s mým basenjim dělám co nejvíc. Jako štěně a "puberťák" něco zničil, ale to považuji za normální. Dnes bez problémů jezdí v autě, ve vlaku, v metru, městskou hromadnou dopravou, dokonce umí jezdit na pohyblivých schodech - eskalátoru. Skoty je dobře vychovaný, nenapadá ostatní psy, v bytě nevyje a v mé nepřítomnosti neničí věci. Zlobení u nás v domácnosti nyní zastává Skotyho dcera Heduška. Je jí pět měsíců a soustavně zkouší, co si ke mně a Skotymu může dovolit. Oba pejsci vytvořili spokojenou dvojici a žijeme spolu hezký život.

Jaroslava Vaňková, chov. stanice Lady Celestin
 
 

© Lucie a Zbyněk Junovi
Všechna práva vyhrazena. All rights Reserved
Nasi psi vrhy kontakt odkazy uvodni stranka basenji